Title: Waarom verandert de ERE-prijs? Dit bepaalt je vergoeding
Canonical: https://erevergelijken.eu/kennisbank/ere-prijs-factoren/
Language: nl
Last modified: 2026-10-15
Bron: EREVergelijken.eu (het ERE Team), CC BY 4.0 voor de data

Opbrengst

# Waarom verandert de ERE-prijs en welke factoren sturen je vergoeding?

De mediaan van benoemde bronnen was op 2 november 2026 € 0,310 per ERE, met een bandbreedte van € 0,2905 tot € 0,425. We leggen uit welke factoren de prijs bewegen en wat scenario’s wel en niet zeggen.

[Door het ERE Team](https://erevergelijken.eu/over-ons/) · Laatst gecontroleerd 15 oktober 2026 · 7 min leestijd

Kort antwoord

-   De ERE-prijs verandert omdat er geen vaste notering is: kopers en verkopers onderhandelen onderling, gestuurd door vraag, aanbod en de reductieverplichting van brandstofleveranciers.
-   Op 2 november 2026 was de mediaan van benoemde bronnen € 0,310 per ERE, met een bandbreedte van € 0,2905 tot € 0,425.
-   Het CBS-aandeel hernieuwbare energie bepaalt niet de prijs, maar wel hoeveel ERE's een kWh oplevert: 0,33269 per kWh in 2026.
-   Je netto vergoeding hangt ook af van je laadvolume en de commissie of vaste fee van je aanbieder; scenario's tot 2030 zijn geen voorspelling.

* * *

## Bronnen

-   [Joulo - Handel in ERE (S&P Global Platts LRE-E: bieden € 0,485, laten € 0,505 per ERE, 18 mei 2026)](https://joulo.nl/handel-in-ere)
-   [Keuze.nl - ERE-vergoeding bekend (22 juli 2026): gerealiseerde prijzen van Joulo, Zeres en Laadloon](https://www.keuze.nl/nieuws/ere-vergoeding-bekend-dit-verdien-je-met-je-laadpaal-ruim-eur-350-per-jaar)
-   [GridCredits - Actuele ERE-marktprijs (indicatief rond € 0,46 per ERE, 3 augustus 2026)](https://gridcredits.nl/actuele-ere-marktprijs/)
-   [erewaarde.nl - anonieme samengestelde koers, zonder bronvermelding (alleen ter vergelijking)](https://erewaarde.nl/ere-prijs/)
-   [Nederlandse Emissieautoriteit (NEa)](https://www.emissieautoriteit.nl/regelgeving/hernieuwbare-energie-voor-vervoer-eres)
-   Regeling energie vervoer (art. 11)
-   [Besluit energie vervoer, artikel 3, 5a en 5d (geldend van 20 juni 2026)](https://wetten.overheid.nl/BWBR0040922/2026-06-20)
-   [NEa - Hoofdlijnen hernieuwbare energie voor vervoer (nationaal doel 14,5% in 2030)](https://www.emissieautoriteit.nl/regelgeving/hernieuwbare-energie-voor-vervoer-eres/wat-is-de-brandstoftransitie-vervoer)

Steeds meer elektrische rijders vragen zich af wat een ERE nu eigenlijk waard is - en of dat bedrag over een paar jaar hoger of lager ligt. Het korte antwoord: de mediaan van benoemde bronnen stond op 2 november 2026 op € 0,310 per ERE, met een bandbreedte van € 0,2905 tot € 0,425. Wat daarna gebeurt, is geen vaststaand feit maar een scenario, gestuurd door vraag, aanbod, de reductieverplichting van brandstofleveranciers en het wettelijke aandeel hernieuwbare energie. In dit artikel scheiden we wat we weten van wat we alleen kunnen inschatten.

## Wat we op dit moment echt weten

De actuele ERE-koers is geen vast tarief dat iemand vaststelt, maar een indicatie op basis van openbare bronnen. Wij rekenen met de mediaan van benoemde bronnen: partijen die onder eigen naam en met een datum een prijs publiceren. Op 2 november 2026 zijn dat er vijf:

-   [**Lekkerladen, LIVE KOERS € 0,310 per ERE**](https://www.lekkerladen.com/): € 0,31 per ERE, 2 november 2026
-   [**Xolvere, indicatieve marktprijs**](https://xolvere.nl/ere-prijs/): € 0,3033 per ERE (€ 0,2905 tot € 0,316), 29 oktober 2026
-   [**Joulo, indicatieve LRE-E spotprijs**](https://joulo.nl/api/ere-price): € 0,3025 per ERE (€ 0,295 tot € 0,31), 27 oktober 2026
-   [**GridCredits, indicatief € 0,12 per kWh bruto**](https://gridcredits.nl/ere-marktprijs-2026-trends-factoren-en-wat-het-voor-uw-opbrengst-betekent/): € 0,361 per ERE, 13 oktober 2026
-   [**Joulo, gerealiseerde verkoopprijs**](https://joulo.nl/ere-verkopen): € 0,424 per ERE (€ 0,4225 tot € 0,425), 29 september 2026

Op volgorde gezet (€ 0,3025, € 0,3033, € 0,31, € 0,361, € 0,424) is de middelste waarde **€ 0,310 per ERE**. De bandbreedte loopt van € 0,2905 tot € 0,425, de laagste en hoogste waarde die deze bronnen noemen. Een anonieme samengestelde koers (erewaarde.nl) noemde lager, € 0,31, zonder bronnen te noemen; die telt daarom niet mee. De actuele stand en alle bronnen staan op onze pagina [ERE-prijs](https://erevergelijken.eu/ere-prijs/), die we wekelijks bijwerken.

Dat de bronnen niet precies gelijk zijn, is geen fout in de meting - het is hoe een jonge, decentrale markt zich gedraagt. De waarnemingen zijn gedateerd, maar vormen nog geen lange koershistorie. Elk cijfer verderop in dit artikel dat verder gaat dan deze waarnemingen, is een expliciet gelabelde inschatting.

## Waarom lopen de bronnen uiteen?

De Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) [beheert het register en de systematiek achter EREs](https://erevergelijken.eu/kennisbank/nea-rev-inboekdienstverlener-rollen/), maar stelt de prijs niet vast. Net als bij elke onderhandse markt komt de koers tot stand tussen kopers (brandstofleveranciers) en verkopers (aanbieders en, indirect, EV-rijders), zonder centrale beurs of vaste notering. Verschillende aanbieders sluiten deals op verschillende momenten, met verschillende volumes en verschillende tegenpartijen - vandaar dat benoemde bronnen binnen een paar maanden uiteenlopen van € 0,2905 tot € 0,425 per ERE.

## Vier factoren die de ERE-prijs sturen

De koers beweegt niet willekeurig. Vier factoren spelen een structurele rol:

| Factor | Wat het doet | Richting van het effect |
| --- | --- | --- |
| Reductieverplichting brandstofleveranciers | Bepaalt hoeveel EREs de markt structureel nodig heeft om aan wettelijke CO₂-doelen te voldoen | Een hogere verplichting vergroot de vraag en werkt opwaarts op de koers |
| Aanbod ingeboekte EREs | Hoeveelheid laaddata die daadwerkelijk wordt geverifieerd en ingeboekt bij de NEa | Meer geschikte laadpalen en inboekingen vergroten het aanbod, wat neerwaarts kan werken |
| Aandeel hernieuwbare energie (CBS) | Bepaalt de wettelijke omrekenfactor van kWh naar ERE | Een hoger aandeel levert meer EREs per kWh op, niet per se een hogere prijs per ERE |
| Vraag en aanbod op de markt zelf | Geen centrale prijsvorming; kopers en verkopers onderhandelen rechtstreeks of via aanbieders | Verklaart waarom bronnen op hetzelfde moment kunnen verschillen |

De derde factor verdient wat meer uitleg, omdat hij vaak wordt verward met de prijs zelf. Het aandeel hernieuwbare energie op het Nederlandse net (het CBS-cijfer van twee jaar eerder) bepaalt niet de euro-koers, maar wél hoeveel EREs een kWh laadstroom oplevert. Voor 2026 is dat aandeel vastgesteld op 50,5% (CBS 2024), wat resulteert in de wettelijke factor van 0,33269 ERE per kWh netstroom. Stijgt het landelijke hernieuwbare aandeel de komende jaren, dan stijgt in principe ook het aantal EREs per kWh - los van wat een individuele ERE waard is.

## Van euro per ERE naar euro per kWh

Omdat de koers per ERE wordt genoteerd en niet per kWh, is een omrekening nodig om te zien wat een prijs concreet betekent voor je laadgedrag. De wettelijke factor uit de Regeling energie vervoer (art. 11) is [0,33269 ERE per kWh](https://erevergelijken.eu/kennisbank/ere-berekenen-per-kwh/) - ofwel ongeveer 3 kWh laden per ERE.

| Koers per ERE | Bruto opbrengst per kWh (vóór commissie) |
| --- | --- |
| € 0,2905 (onderkant bandbreedte) | 0,33269 × € 0,2905 ≈ € 0,097 |
| € 0,310 (mediaan van benoemde bronnen) | 0,33269 × € 0,310 ≈ € 0,103 |
| € 0,425 (bovenkant bandbreedte) | 0,33269 × € 0,425 ≈ € 0,141 |

Dit zijn brutobedragen: de commissie of vaste fee van je aanbieder gaat er nog vanaf voordat je het daadwerkelijk uitbetaald krijgt.

## Welk percentage geldt er per jaar voor de verplichting

De prijs van een ERE komt tot stand tussen kopers en verkopers. De NEa stelt die prijs niet vast. De verplichting die de vraag stuurt, staat wel in het [Besluit energie vervoer](https://wetten.overheid.nl/BWBR0040922/2026-06-20), geldend van 20 juni 2026 en gelezen op 15 oktober 2026. Voor sector land, de sector van wegvoertuigen, noemt artikel 3 deze percentages CO₂-ketenemissiereductie. Het aantal eenheden wordt naar boven afgerond:

| Jaar | Sector land |
| --- | --- |
| 2026 | 14,4% |
| 2027 | 16,5% |
| 2028 | 23,1% |
| 2029 | 25,6% |
| 2030 | 28,4% |

Daarnaast gelden in artikel 3, voor al die jaren, een maximum van 1,2% conventioneel en een maximum van 4,3% voor bijlage IX-B. Geavanceerd is ten minste 3,1%, 4,5%, 5,9%, 7,3% en 8,8%. Hernieuwbare brandstof van niet-biologische oorsprong is ten minste 0,05%, 0,10%, 0,46%, 0,96% en 1,45%. Artikel 3 noemt geen apart minimum of maximum voor elektriciteit. Bij de afschrijving in artikel 5 komen de beschikbare elektriciteitseenheden aan de beurt nadat de begrensde categorieën zijn afgeschreven.

Binnenvaart, artikel 5a: 2,5%, 5,1%, 7,6%, 10,2% en 14,5%. Zeevaart, artikel 5d: 2,9%, 4,8%, 5,9%, 7,1% en 8,2%. De NEa schrijft op [Hoofdlijnen](https://www.emissieautoriteit.nl/regelgeving/hernieuwbare-energie-voor-vervoer-eres/wat-is-de-brandstoftransitie-vervoer), gelezen op 15 oktober 2026, dat Nederland onder RED III koos voor minstens 14,5% minder uitstoot van broeikasgassen uit brandstoffen in de sector vervoer in 2030, tegen een fossiele referentie van 94 gram CO₂-equivalent per megajoule, en dat de verplichting niet voor elke sector even groot is. 14,5% is dat nationale doel. 14,5% is ook het percentage voor binnenvaart in 2030. Voor sector land geldt in 2030 28,4%.

In het besluit dat op 15 oktober 2026 geldend was, lopen deze tabellen tot en met 2030. Een zin die de regeling op 31 december 2030 laat eindigen, stond daar niet. Een oudere versie van het besluit, geldig op 1 januari 2026, toonde nog de oude energie-inhoudsverplichting (voor 2026: 22,3%). De tekst die sinds 20 juni 2026 geldt, zet de ERE-verplichting voor sector land in 2026 op 14,4%.

De scenario’s hieronder rekenen een koers door. Zij zijn geen uitwerking van deze percentages.

## Scenario’s tot 2030: richting, geen garantie

Om een gevoel te geven bij mogelijke ontwikkelingen, werken we met drie scenario’s die elk starten op de huidige bandbreedte van benoemde bronnen en een jaarlijkse groeivoet toepassen: voorzichtig (start € 0,2905, -3% per jaar), verwacht (start € 0,310, +4% per jaar) en optimistisch (start € 0,425, +10% per jaar). Doorgerekend over vier jaar, van eind 2026 tot eind 2030, komt dat uit op ruwweg € 0,26 per ERE in het voorzichtige scenario (€ 0,2905 × 0,97⁴), ongeveer € 0,36 in het verwachte scenario (€ 0,310 × 1,04⁴) en ongeveer € 0,62 in het optimistische scenario (€ 0,425 × 1,10⁴).

Dit zijn geen voorspellingen. Het zijn rekenkundige uitwerkingen van aannames, bedoeld om richting te geven - niet als financieel advies en niet als toezegging. De werkelijke koers hangt af van de vier factoren hierboven en kan hoger of lager uitvallen dan elk van deze scenario’s.

## Wat betekent dit voor jouw eigen vergoeding?

De ERE-koers is maar één deel van de rekensom. Wat jij netto ontvangt, hangt ook af van je jaarlijkse laadvolume en de voorwaarden van je aanbieder: aanbieders houden een commissie in die uiteenloopt van ongeveer 10% tot 28% (stand september 2026), sommige werken met [een vaste jaarfee in plaats van een commissie](https://erevergelijken.eu/kennisbank/ere-vaste-vergoeding-versus-commissie/), en een enkele aanbieder garandeert een minimumbedrag per kWh. Een stijgende koers werkt dus anders door bij een aanbieder met 15% commissie dan bij een aanbieder met 25%. Gebruik de rekentool voor een indicatie op basis van jouw eigen verbruik; die rekent met de wekelijks bijgewerkte mediaan van benoemde bronnen. Vergelijk aanbieders naast elkaar voordat je kiest.

## Praktisch: zo houd je de koers in de gaten

**Controleer altijd de actuele koers en datum voordat je rekent.** De koerscijfers in dit artikel rekenen met de stand van 2 november 2026 en worden bij elke update van de site bijgewerkt. Volg de benoemde bronnen (Joulo, Keuze.nl, gridcredits.nl) of onze pagina [ERE-prijs](https://erevergelijken.eu/ere-prijs/), vraag je aanbieder naar de meest recente [daadwerkelijk gerealiseerde prijs](https://erevergelijken.eu/kennisbank/bruto-versus-netto-ere-opbrengst/) in plaats van alleen de indicatieve koers, en behandel elk scenario voorbij vandaag als een aanname, niet als een garantie.

## Lees ook

Verdiep je verder met deze gerelateerde gidsen uit de kennisbank.

[

### ERE-prijs flink gedaald: van € 0,47 naar € 0,30 per ERE in twee maanden

Lees artikel →](https://erevergelijken.eu/nieuws/ere-prijs-daalt-oktober-2026/)[

Opbrengst

### Bruto versus netto ERE-opbrengst: zo lees je een aanbod

Lees artikel →](https://erevergelijken.eu/kennisbank/bruto-versus-netto-ere-opbrengst/)[

ERE-basis

### Hoe wordt het aantal ERE’s uit geladen kWh berekend?

Lees artikel →](https://erevergelijken.eu/kennisbank/ere-berekenen-per-kwh/)

## Klaar om aanbieders te vergelijken?

Vergelijk opbrengst, voorwaarden en service van alle relevante ERE-aanbieders.

[Bekijk de vergelijking →](https://erevergelijken.eu/vergelijken/)

EREVergelijken.eu is onafhankelijk: geen enkele aanbieder betaalt voor plaatsing. De rangschikking volgt een openbare methodologie en omvat alle relevante aanbieders.
